Members of the international jury 2011

Ovchinnikov Vladimir Russia Chairman of the international jury of the competition, professor, Director of the Central Music School of State Tchaikovsky Conservatory , National artist of Russia, pianist, pedagogue and teacher,

Braun Tiberius Germany Past – President of RC Moscow International, Chief representative of TUI AG and airtours in the Russian Federation and CIS, Chairman of the organizing committee of the 9th IRRCMC, Council of National Representatives – Association of European Businesses)

Evard Igor Russia Chief editor of the musical information newspaper “da Capo al Fine”, Doctor of Philosophy, composer, Correspondent member of RAES , Member of RC Rossica – Moscow

Girshenko Sergey Russia National artist of Russia, professor of the Moscow Conservatory, violinist, Concertmaster of the State Simphony Orchestra of Russia,

Gofman Albert Russia Professor, wind instrument

Khokhlov Mikhail Russia Director of the Moscow Special Gnessin’s School of Music, Honored artist of Russia, pianist and conductor

Marous Josef France Past – President of the RCMoscow International, Board member of TMK, prof. ABOP RF, Co-chairman of the organizing committee of the 9th IRRCMC

Sapozhnikov Sergey Russia Honored worker of arts in the Russian Federation, Doctor of fine arts, President of Artistic Charitable Society “Assemblies of Arts”

Yakupov Alexander Russia, Art director of Opera-house of Tchaikovsky Moscow State Conservatory, Member of the international academy of information, Honored worker of Arts of Russia , Doctor of fine art, professor

1st prize

Pak Di Na (Novosibirsk, Russia) Flute

12 years

2st prize

Aggejalfis Taellija-Jaroslavna (Moscow, Russia) Harp

11 years

3rd prize

Egorenkova Anastasija (Moscow, Russia) Piano

11 years

Lee Zhe Lin (Seoul, Korea) Violin

12 years

5th prize

Prihodko Mark (Minsk, Belorus) Cello

12 years

6th prize

Mun Arseniy (St.Petersburg, Russia) Piano

11 years

7th prize

Filipchenko Grigoriy

(Moscow, Russia)

Cello

Kazanski Elisey

(Moscow, Russia)

Violin

Makhina Polina

(Voronezh, Russia)

Violin

Martin Gregory Howard

(Farmington, USA)

Piano

Murray Jesse Burnside

(New York, USA)

Cello

Schiffner Felicitas

(Luebeck, Germany)

Violin

Senica Dorotea

(Maribor, Slovenia)

Flute

Uszynski Oliver Maria

(Erlangen, Germany)

Clarinet

Zelenina Arina

(Moscow, Russia)

Violin

Members of the international jury 2010

Bashkirov Dmitri Russia Chairman of the international jury of the competition, professor, honored artist of Russia, pianist, pedagog and teacher,

Bortnovsky Vjacheslav Belorus Professor at Belarussian State University of culture and arts, conductor Minsk Chamber orchestra “Collegium musicum”

Braun Tiberius Germany Past – President of RCMoscow International, Chief representative of TUI AG in the Russian Federation, Chairman of the organizing committee of the IRRCMC

Evard Igor Russia Chief editor of the musical information newspaper “da Capo al Fine”, doctor of Philosophy, composer, correspondet member of the RAES , member of RCRossica – Moscow

Gofman Albert Russia Professor, wind instruments

Grach Eduard Russia National artist of the USSR, Prof. of the Tchaikovsky State Moscow Conservatory, art Director and conductor of chamber orchestra “Moskovia”, soloist of Moscow Philarmonic society

Khokhlov Mikhail Russia Director of the Moscow Special Gnessin’s School of Music, honored artist of Russia, pianist and conductor

Marous Josef France Past – President of the RCMoscow International, board member of TMK, prof. ABOP RF, co-chairman of the organizing committee of the IRRCMC

Sapozhnikov Sergey Russia Honored worker of arts in the Russian Federation, doctor of fine arts, president of Artistic Charitable Society “Assemblies of Arts”

Skanavi Alexei Russia soloist pianist, journalist, member of the RCMoscow

Yakupov Alexander Russia Director of the Central Music School of State Tchaikovsky Conservatory, art director of Opera-house of Tchaikovsky Moscow State Conservatory, member of the international academy of informatization, honored worker of Arts of Russia , doctor of fine art, professor

Article in the journal “Diplomat” 04/2009

Please download here.

1st prize

Yaegy Park (Houston, USA) violin

Born in 1997

 

Georgy Krizhnenko (Omsk, Russia) piano

Born in 1997

 

3rd prize

Naina Kobzareva (Rostov-na-Donu, Russia) violin

Born in 1998

 

4th prize

Victor Maslov (Moscow, Russia) piano

Born in 1998

 

5th prize

Judith Stapf (Köln, Germany), violin

Born in 1998

 

6th prize

Tamara Popova (Chisinau, Moldova), piano

Born in 1998

 

7th prize

Petr Hudonogov (Krasnoyarsk, Russia), flute

Born in 1999

 

1st prize winners Yaegy Park and Georgy Krizhnenko with RCMC organizing committee


1st prize winners Yaegy Park and Georgy Krizhnenko with RCMC organizing committee (from left to right: Tiberius Braun, chairperson Raikhana Dairbekova, Josef Marous, Aäron Blomme, Shigeru Iwamoto)

« Older entries § Newer entries »